Grudniowy zawrót głowy

Czyli jaką wiedzę i umiejętmości Podróżnicy zdobyli w grudniu?

Co warto utrwalać i rozwijać w domu?

1. Świąteczny czas zbliża nas

Przedszkolaki poznały literę ,,Y'' oraz liczbę 7. Dzieci nauczyły się kolęd: ,,Bóg się rodzi'', ,,Gdy się Chrystus rodzi'', ,,Dzisiaj w Betlejem'' i piosenki ,,Święty Mikołaju''. Dowiedziały się kim był święty Mikołaj i czym charakteryzuje się jego strój. Rozmawiano o potrzebie pomagania innym np: zwierzętom podczas zimy. Przedszkolaki poznały także pracę listonosza oraz pojęcia: adres, nadawca, adresat, znaczek. Utrwalały adresy zamieszkania.

2. W świecie uczuć i emocji

Wprowadzono literę ,,J'' oraz liczbę 8. Dzieci rozpoznawały uczucia osób ze zdjęć. Przedszkolaki dowiedziały się, że wszyscy przeżywają zarówno te przyjemne jak i przykre uczucia. Rozmawiano o przeżyciach dzieci opierając się na ich własnych doświadczeniach i przykładach z dziecięcej literatury. Kończyły rysowanie kreatywnej kolorowanki, która miała ukazywać co wydarzyło się, że bochater ilustracji jest np: smutny, zły itd. Zwracano uwagę jak w bezpieczny sposób uzewnętrzniać własne emocje.

3. Boże Narodzenie

Zapoznano przedszkolaki z literą ,,S'' oraz liczbą 9. Dzieci poznawały zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia - tradycyjne potrawy, śpiew kolęd, dzielenie się opłatkiem itd.  Przygotowano zastawę wieczerzy wigilijnej. Wspólnie ubierano choinkę. Tworzono zbiory ozdób choinkowych, przeliczano je  i układano w odpowiednim miejscu, jednocześnie ćwicząc oriętację na kartce papieru. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstają bąbki i kim jest dmuchacz.

Warto utrwalać:

1. Poznane litery A, O, L, M, T, K, E, I, Y, J, S. Podział wyrazów na sylaby - 4,5l, głoski - dzieci kończące w tym roku szkolnym edukację przedszkolną.

2. Cyfry (1-9) - przyporządkowanie elementów zbioru do odpowiedniej cyfry, określenie w którym zbiorze jest najwięcej, a w którym najmniej elementów.

3. Adres zamieszkania

4. Rozwijanie orientacji na kartce papieru np: narysuj słońce w prawym górnym rogu kartki, dom na środku, kwiatka pod domem itd.

5. Wiedzę dzieci o emocjach i pozytywnym ich wykorzystywaniu w życiu.

6. Dawne rodzinne zwyczaje związane ze świętami.