Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z Unicef

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to niezwykły czas, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Pszczółki z okazji obchodów tego dnia przyszły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Zostały  przeprowadzone  zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych "Unicef", odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, uroczyście celebrowaliśmy prawo do zabawy a na zakońćzenie wspólnie wykonaliśmy plakat o prawach dzieci.

Przy okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, zgodnie z założeniami Unicef zwróciliśmy szczególną uwagę na prawo dzieci do partycypacji i swobodnego wyrażania swojego zdania we wszystkich sprawach, które dotyczą młodego człowieka. Konwencja o prawach dziecka gwarantuje każdemu dziecku prawo do bycia wysłuchanym, a zdanie dziecka powinno być traktowane poważnie.

"Prawa dziecka to zbiór swobód, wolności i zabezpieczeń dotyczących realizacji najważniejszych potrzeb, które należą się wszystkim dzieciom. Prawa są po to, aby wspierać Cię w rozwoju, gwarantować Ci jak najlepsze warunki do życia i pomagać w tym, aby Twój głos był słyszany. (...) Prawa dziecka są takie same dla wszystkich dzieci na świecie. Oznacza to, że każde dziecko, niezależnie od płci, bez względu na to w jakim miejscu się urodziło, jakiej jest narodowości, jaką religię wyznaje, czy pochodzi z rodziny bogatej czy ubogiej, ma takie same prawa."